Նախատեսվում է ստեղծել Հայաստան-Ուզբեկստան բարեկամական խումբ
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը հունվարի 14-ին հրավիրված նիստում քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել Հայաստան-Ուզբեկստան բարեկամական խումբ ստեղծելու վերաբերյալ նախաձեռնությանը:
Բարեկամական խումբ ստեղծելու վերաբերյալ առաջարկը հանձնաժողովը կներկայացնի ՀՀ ԱԺ խորհրդին:
Հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը տեղեկացրել է, որ նման բարեկամական պատգամավորական  խումբ   նախատեսվում է ստեղծել նաեւ Ուզբեկստանի խորհրդարանում:
Պատգամավորները վստահություն են հայտնել, որ ստեղծվելիք բարեկամական խմբերը  կնպաստեն երկու երկրների միջեւ կապերի ամրապնդմանն ու խորացմանը:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Կենտրոնաամերիկյան խորհրդարանի /PARLACEN/ միջեւ համագործակցության համաձայնագիր կնքելու վերաբերյալ նախաձեռնությանը: Հանձնաժողովն իր այս որոշումը նույնպես  կներկայացնի ՀՀ ԱԺ խորհրդին:
Ռուբեն Ռուբինյանի խոսքով՝ PARLACEN-ը Կենտրոնական Ամերիկայի երկրների  ինտեգրացիոն կազմակերպություն է՝ միջազգային  խորհրդարան, որի պատվիրակներն  ընտրվում են  տվյալ երկրի քաղաքացիների կողմից՝ ուղիղ, ոչ այնպես, ինչպես ընտրվում են Եվրոպական խորհրդարանի պատվիրակները:
Ըստ հանձնաժողովի անդամների՝ վերոնշյալ համաձայնագրի կնքումը կարող է լավ հնարավորություն լինել՝ խորացնելու համար Հայաստանի եւ Կենտրոնական Ամերիկայի երկրների խորհրդարանականների  միջեւ կապերն ու համագործակցությունը:
Հանձնաժողովի  նիստի օրակարգում ընդգրկված էր նաեւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Միքայել Մելքումյանի հեղինակած «Դիվանագիտական ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին»  օրենքի նախագիծը, որի քննարկումը հեղինակի առաջարկով հետաձգվել է  մինչեւ երկու ամսով:

Намечается создание группы дружбы Армения – Узбекистан
14 января Постоянная комиссия НС по внешним связям обсудила и вынесла положительное заключение  инициативе создания парламентской группы дружбы Армения – Узбекистан.
Предложение о создании группы дружбы комиссия представит Совету НС РА.
Председатель комиссии Р.Рубинян сообщил, что аналогичную группу дружбы намечено создать также в парламенте Узбекистана.
Положительного заключения удостоилась также инициатива о заключении соглашения о сотрудничестве между НС РА и Центральноамериканским парламентом (PARLACEN ). Решение комиссии также будет представлено Совету НС.
По Рубиняну, PARLACEN – интеграционная организация стран Центральной Америки, международный парламент, делегаты которого прямо, в отличие от делегатов Европарламента, избираются гражданами данной страны.
По мнению членов комиссии, заключение вышеуказанного договора позволит углубить связи и сотрудничество между парламентами Армении и стран Центральной Америки.
В повестке заседания комиссии был также предложенный депутатом М.Мелкумяном проект закона о внесении изменений в закон РА “О дипломатической службе”, обсуждение которого по предложению автора отсрочено на два месяца.